Наукова робота кафедри документознавства

На кафедрі забезпечується виконання двох науково-дослідних ініціативних тем – «Документознавство в системі суспільно-комунікативної діяльності» (державні реєстраційні номери 0115U005608 (термін реалізації – січень 2016 – січень 2018 рр.); 0118U002082 (термін реалізації – квітень 2018 – квітень 2020 рр.); керівник І. О. Демуз), «Динаміка словникового складу в українській мові на початку ХХІ ст.» (державний реєстраційний номер 0115U006746 (термін реалізації – січень 2016 – січень 2018 рр.); 0118U002083 (термін реалізації – квітень 2018 – квітень 2020 рр.); керівник М. І. Навальна).

У межах зазначених кафедральних тем здійснюється науково-методичний супровід аспірантів. Зокрема, на кафедрі документознавства дисертаційні дослідження виконують аспіранти за спеціальністю 035 – філологія (науковий керівник – проф. М.І. Навальна).

На кафедрі започатковано видання збірника наукових праць «Соціум. Документ. Комунікація» (свідоцтво про державну реєстрацію від 21.12.2015 р.; серія КВ №21860-11760Р). З 2017 р. збірник видається у двох серіях: Серія «Історичні науки» та серія «Філологічні науки» (перший зареєстрований як наукове фахове видання з історичних наук). До кінця 2018 р. друком вийшло п’ять випусків. Тематичне наповнення збірника у серії «Історичні науки» формується за актуальними напрямами джерелознавства, архівознавства, музеєзнавства, бібліотечної справи, теорії та практики розвитку документознавства; у серії «Філологічні науки» – лінгвістичних засад документознавства, інформаційних технологій в науках документно-комунікаційного циклу, видавничої справи та редагування, соціокультурних вимірів суспільства та соціальних комунікацій. Матеріали збірника розкривають роль і значення документних потоків у сучасній соціогуманітаристиці. Видається збірник наукових праць студентів та магістрів «Актуальні питання документознавства».

Викладачі кафедри входять до складу редакційних колегій наукових збірників університету й інших закладів (видання «Соціум. Документ. Комунікація», «Наукові записки з української історії», «Переяславський літопис», «Теоретична і дидактична філологія», «Економічний вісник», «Психолінгвістика», «Історичні записки: збірник наукових праць», «Український нумізматичний щорічник» тощо), беруть участь у роботі спеціалізованих вчених рад по захисту дисертацій, виступають офіційними опонентами на захистах дисертаційних досліджень, входять до складу оргкомітетів наукових конференцій, форумів, круглих столів, являються членами журі Всеукраїнських конкурсів студентських наукових робіт, а також готують студентів до участі у конкурсах. Зокрема, переможницями таких конкурсів стали студенти-документознавці: Віра Фесенко («Видавнича справа та редагування», Українська академія друкарства, м. Львів, 2016 р.); Ірина Яніцька, Оксана Панькевич («Соціальні комунікації», Маріупольський державний університет, м. Маріуполь, 2016 р., 2017 р.); Оксана Бабич (Всеукраїнський конкурс імені Тараса Шевченка (2018 р.).

На кафедрі документознавства функціонує Наукова школа «Мова засобів масової інформації: динаміка, інновації, медіаосвіта», яку очолює доктор філологічних наук, професор Навальна Марина Іванівна.

Найбільш здібні та творчі студенти працюють у проблемних групах, яких на кафедрі документознавства функціонує дві: «Історичні аспекти розвитку документознавства в Україні», «Наукові основи сучасного мовознавства».

Колективом кафедри проводиться ряд наукових заходів всеукраїнського та міжнародного рівня. Так, спільно з іншими навчальними закладами 25 травня 2017 р. проведено круглий стіл на тему «Українське суспільство в історичному вимірі: минуле та сучасність». З 2018 р. започатковано проведення Міжнародної дистанційної науково-методичної конференції «Передові технології реалізації освітніх ініціатив» (5 лютого 2018 р. та 5 лютого 2019 р.), участь у якій прийняли провідні вчені, фахівці в галузі освіти, педагоги та керівники освітніх організацій, викладачі ЗВО, співробітники наукових та науково-дослідних організацій, а також представники громадських організацій не лише України, а й країн Європи.

У зв’язку затвердження нового правопису зміни правопису 26-27 вересня 2019 року на базі ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університеті мені Григорія Сковороди», за ініціативи кафедри документознавства фінансово-гуманітарного факультету, відбувся розширений пленум наукової координаційної ради «Закономірності розвитку мов і практика мовної діяльності».

Кафедра документознавства з моменту створення займає лідируючі позиції у загальному рейтингу кафедр університету, щороку входячи до п’ятірки лідерів. Зокрема, за результатами річних наукових звітів у 2016 та 2018 рр. колектив кафедри займав ІІ місця у загальному рейтингу кафедр та був відзначений Грамотою за досягнення в науковій, науково-педагогічній та інноваційній діяльності, значний внесок у розвиток наукового потенціалу університету.