Наукова робота кафедри економіки

Кафедра економіки – структурний підрозділ, що функціонує у складі факультету фінансово-економічної і професійної освіти, акумулює в собі високий науково-педагогічний потенціал університету, є випусковою з підготовки фахівців за першим та другим освітніми рівнями (бакалавр та магістр) галузі знань 05 «Cоціальні та поведінкові науки» зі спеціальності 051 «Економіка». Як самостійна одиниця створена наказом ректора № 119 від 28.09.2001 року.

Наукову роботу кафедри та підготовку здобувачів до участі у конкурсах наукових робіт та олімпіад здійснюють 10 науковців кафедри: 2 доктори з них 2 професора, 6 кандидатів наук, з них 6 доцентів та 2 старших викладача.

Щороку науково-педагогічні працівники кафедри беруть активну участь у Міжнародних та Всеукраїнських наукових конференціях, симпозіумах, семінарах, круглих столах, як за кордоном так і в Україні.

Викладачі кафедри беруть участь в організації наукових конференцій та семінарів: Міжнародна науково-практична конференція «Умови економічного росту в країнах з ринковою економікою»; Міжнародна наукова конференція «Боголібські читання»; Всеукраїнська студентська науково-практична конференція «Сучасні економічні перспективи в умовах формування суспільства сталого розвитку»; Всеукраїнська науково-практична конференція молодих вчених та студентів «Трансформаційні процеси соціально-економічної системи в умовах сучасних викликів» та ін.

Наукові здобутки викладачів кафедри висвітлюються у періодичних наукових виданнях, що включені до переліку фахових видань України та наукометричних баз даних категорії «А». Зокрема за останні роки було опубліковано чимало статей у Scopus та Web of Science.

Представники професорсько-викладацького складу кафедри економіки входять до складу редакційних колегій фахових наукових виданнях України, зокрема: професор Микола Ігнатенко входить до редколегії Українського журналу прикладної економіки та техніки (Західноукраїнський національний університет, м. Тернопіль); доценти Світлана Кучеренко, Людмила Леваєва, Оксана Паламарчук є членами редколегії, а професор Лариса Мармуль –головним редактором збірника наукових праць учених та аспірантів – Економічний вісник університету (Університет Григорія Сковороди в Переяславі, м. Переяслав); професор Микола Ігнатенко входить до редколегії Вісника Бердянського університету менеджменту і права (Бердянський університет менеджменту і права, м. Бердянськ-Запоріжжя); професор Лариса Мармуль є членом редакційної колегії наукового журналу «Таврійський науковий вісник. Серія: Економіка» (Херсонський державний аграрно-економічний університет, м. Херсон-Кропивницький); доцент Світлана Кучеренко є членом редколегії «Вісника соціальних наук» – міжнародний науковий журнал із соціальних наук, який видає Даугавспілський університет (Латвія) та є офіційним рецензентом наукових статей фахового журналу «Економіка і право» (Польща).

Кафедра економіки у своєму арсеналі має свідоцтва про реєстрацію авторського права на літературні письмові твори наукового характеру.

Наукові пошуки викладачів кафедри економіки зосереджені на розробці науково-дослідної загально-кафедральної теми «Розвиток національної економіки в умовах трансформаційних процесів та глобалізаційних змін: тенденції й механізми впливу на проблеми теорії і практики», державна реєстрація № 0121U110960 (керівник: к.і.н., доцент Євгеній Костик). Предметом вивчення кафедральної тематики є встановлення взаємозв’язку між ретроспективними і прогнозними станами національної економіки; дослідження факторів, що стимулюють та стримують економічний розвиток країни; з’ясування закономірностей функціонування і розвитку підприємства; забезпечення формування єдиної термінології, що дозволяє позначити неоднозначність процесів, які протікають в умовах трансформаційних процесів та глобалізаційних змін.

Під керівництвом д.е.н, професора кафедри економіки, Заслуженого працівника освіти України Лариси Мармуль функціонує наукова школа за тематикою: «Підвищення ефективності розвитку національної економіки: соціально- й організаційно-економічні, фінансові, обліково-аналітичні та управлінські аспекти». Напрями роботи наукової школи є: розробка та затвердження фундаментальних та інноваційних тем наукових досліджень; організація проблемних груп та гуртків й здійснення керівництва студентськими проблемними групами та гуртками за напрямами наукової школи; організація керівництва, підготовка до захисту та здійснення захисту наукових, курсових, дипломних робіт, кандидатських і докторських дисертацій; участь в організації та проведенні національних  конкурсів студентських наукових робіт та підготовка до участі в них студентів факультету в межах тематики наукової школи; підготовка та видання наукових звітів, аналітичних записок, тез доповідей, статей, збірників наукових праць, монографій за тематикою досліджень та результатами роботи наукової школи; проведення наукових заходів з представленням результатів досліджень наукової школи: круглих столів, засідань, дискусій, семінарів і конференцій; здійснення співпраці з вітчизняними та зарубіжними науковими та навчально-науковими установами, вивчення та врахування їх досвіду щодо вирішення наявних проблем.

Науково-педагогічні працівники кафедри є членами спеціалізованих вчених рад та конкурсних комісій. Так, зокрема, д.е.н., професор Микола Ігнатенко протягом 2023 р. був членом разових спеціалізованих вчених рад: у Державному біотехнологічному університеті (м. Харків), Одеському національному технологічному університеті (м. Одеса), Полтавському державному аграрному університеті (м. Полтава), а також здійснював опонування дисертаційних досліджень. У свою чергу професор Лариса Мармуль є членом спеціалізованих вчених рад: Д 44.887.01 у Полтавському державному аграрному університеті та Д 65.236.02 в Інституті тваринництва Національної академії аграрних наук України (м. Харків) на здобуття науково ступеня доктора економічних наук по спеціальностях: 08.00.03 – економіка та управління національним господарством, 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності) та 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. Крім того професор Микола Ігнатенко був членом конкурсної комісії ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямком: «Управління спортивно-оздоровчою діяльністю».

З метою сприяння розвитку творчих здібностей здобувачів та залучення їх до активної наукової діяльності під керівництвом науковців кафедри студенти приймають участь у конкурсах наукових робіт де неодноразово виступають переможцями.

Під керівництвом викладачів кафедри студенти щорічно публікують свої наукові здобутки у збірниках наукових праць та журналах.

На кафедрі економіки функціонують студентські наукові проблемні групи за наступними напрямками: «Шляхи підвищення ефективності функціонування підприємства в ринкових умовах» (науковий керівник д.е.н., професор Микола Ігнатенко); «Моделі відновлення економіки після руйнації: світові кейси для України» (наукові керівники к.е.н., доцент Оксана Паламарчук та к.е.н., доцент Людмила Леваєва); «Формування соціально-економічного розвитку регіонів України в умовах суспільних трансформацій» (науковий керівник к.і.н., доцент Євгеній Костик).

Варто відзначити, що студенти спеціальності 051 Економіка є активними учасниками Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених університету. Регулярно долучаються до організації та проведення різних наукових заходів Товариства.

Наукові здобутки кафедри економіки зумовлені, насамперед, високим професійним рівнем викладачів та дружньою атмосферою, що панує в колективі.