Історія кафедри професійної освіти

Потужним підрозділом фінансово-гуманітарного факультету є кафедра професійної освіти, яка відповідно до наказу ректора № 213 від 14.12.2011 р. розпочала діяльність з 1 вересня 2012 року. Створена за ініціативою декана фінансово-гуманітарного факультету, доктора економічних наук, професора, Заслуженого працівника освіти України Тетяни Максимівни Боголіб кафедра є випусковою для підготовки бакалаврів та магістрів денної і заочної форм навчання із галузі знань 01 «Освіта / Педагогіка», спеціальності 015 «Професійна освіта (за спеціалізаціями)».

На кафедрі проводиться підготовка докторів філософії pHD зі спеціальності 015 «Професійна освіта (за спеціалізаціями)».

Науково-педагогічні працівники кафедри професійної освіти (2015/16 н.рік):  зліва направо:  Гора Н.В., Степашко В.О., Коваль С.П., Магламян К.А., Різник В.В., Козій Т.В., завідувач кафедри, проф. Доброскок І.І., Клюй (Басюк) Л.В., Козацька Т.Ю., Клімова А.М., Матвієнко І.Л., Костик Є.П.

Високий потенціал науково-педагогічних працівників кафедри підтверджено підсумками щорічного рейтингу кафедр університету, адже кафедра професійної освіти зайняла: у 2013 році – 10 місце (422 бали), в 2014 році − 4 (931 бал), у 2015 році – 3 місце, у 2016 році – 1 місце, у 2017 році – 3 місце загальноуніверситетського рейтингу.

Очолює кафедру професійної освіти ІРИНА ІВАНІВНА ДОБРОСКОК − доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України, відмінник освіти України.

Пріоритетним у діяльності кафедри професійної освіти є реалізація сучасних стратегій України спрямованих на подальший розвиток національної системи освіти у відповідності до стандартів університетів європейського рівня, адаптацію до умов соціально орієнтованої економіки, трансформацію та інтеграцію в європейське і світове освітнє співтовариство є.

Науково-теоретичну та практичну підготовку здійснюють висококваліфіковані науково-педагогічні працівники, з них: докторів − 5, професорів – 6, кандидатів наук, доцентів  – 12, старших викладачів – 5, викладачів 7, здобувачів та аспірантів − 10.

Науково-педагогічні працівники кафедри професійної освіти (2012/13 н.рік): завідувач кафедри, проф. Доброскок І.І. (перший ряд друга зліва), ліворуч завідувача –проф. Навальна М.І., праворуч – доц. Муромцев М.М., ст. викл. Козій Т.В., доц.. Шимченко Л.А.; викладачі Дрок В., Різник Н.А., Лукашевич Ю.Л., доценти Зленко А.М., Ісайкіна О.Д., ст. лаб. Мамайсура А., ст викл. Семененко О.Г.

Завдяки практико орієнтованості організації освітнього процесу студентів, використанню інноваційних технологій навчання при проведенні аудиторних занять, систематичному оновленню й розширенню змісту навчальних курсів, пошуку принципово нових підходів до виховної роботи, орієнтованих перш за все на інтереси особистості кожного студента науково-педагогічним працівникам кафедри вдається забезпечувати якісну підготовку майбутніх фахівців за освітньо-професійними та освітньо-науковими програмами зі спеціальності «Професійна освіта» за спеціалізаціями сфера обслуговування (до 2016- туристичне обслуговування), товарознавство, кваліфікованих педагогів, викладачів ВНЗ до майбутньої професійної діяльності у сучасних умовах ринку праці. з професійної освіти.

Зважаючи на те, що у період трансформацій нагальною потребою є створення й розробка нових концепцій, методів, теорій і методик, навчальної літератури, зусилля колективу спрямовано на забезпечення освітнього процесу авторськими матеріалами для навчання студентів в умовах кредитно-трансферної системи у ВНЗ. Так, лише за останній рік для використання у вищій школі вченою радою рекомендовано 19 навчальних та навчально-методичних посібників викладачів кафедри (Доброскок І.І., Овсієнко Л.М., Барно О.М., Басюк Л.В., Коса Т.Г., Козацька Т.Ю., Козій Т.В., Клімова А.М., Говоровська О.О., Лукашевич Ю.Л., Різник В.В., Різник Н.А. та ін.). Створена навчально-методична база кафедри, відкритий доступ до новітніх носіїв інформації, електронної бази університетського репозитарію ePHSHEIR сприяє підвищенню ефективності навчально-наукового процесу та вдосконаленню системи підготовки висококваліфікованих фахівців з вищою освітою.

Найважливішою складовою успішної діяльності кафедри є науково-дослідна робота. Наукові інтереси викладачів, аспірантів, здобувачів кафедри стосуються дослідження проблем становлення та розвитку професійної освіти, формування компетентності студентів, загальнокультурного та професійного розвитку особистості майбутніх педагогів професійного навчання, викладачів, фахівців. Члени кафедри професійної освіти здійснюють наукове керівництво курсовими, дипломними роботами, дисертаційними дослідженнями.

Сьогодні, можна зазначити про перспективність становлення наукової школи доктора педагогічних наук, професора І.І. Доброскок, під її керівництвом здійснюється розробка наукової теми «Педагогічні засади загальнокультурного і професійного розвитку особистості майбутнього фахівця у системі неперервної освіти» (Номер державної реєстрації 0115U000766), захищено сім кандидатських дисертацій, виконуються дослідження  на здобуття ступеня доктора педагогічних наук, доктора філософії. З 2016 року І.І.Доброскок є гарантом освітньо-наукової програми підготовки докторів філософії PhD  015 Професійна освіта.

У контексті наукової проблематики кафедри здійснюють дослідження молоді викладачі й аспіранти: у 2014 р. – 8, у 2015 р. – 10 осіб, у 2016 р. – (Гора Н.В., Різник Н.А., Лукашевич Ю.Л., Сірик Т.В., Гарага А.В., Карпович М.Г., Магламян К.А., Ржевська Н.Л. Троценко Р.В. та ін..), у 2017 р. – 7 осіб.

За 2012-17 рр. захищено 1 докторська (доц. Говоровська О.О.), 7 кандидатських дисертацій: Вовк Н.П., Коса Т.Г., Дишлева І.М., Клімова А.М., Клюй Л.В., Лисак О.Б., Ржевська Н.В. (наукові керівники проф.. І.І. Доброскок, доц. В.Ф. Хомич), Почтарьов С.О. Верещака І.М. У рамках розробки теми ( з 2013 р.) підготовлено викладачами кафедри й рекомендовано до друку вченою радою університету 4 монографії, автори – Доброскок І.І., Козій Т.В., Різник В.В., Барно О.М., Костик Є.П., Навальна М.І., Різник Н.А., Клімова А.М. та ін.

Результати досліджень викладачі презентують на наукових конференціях міжнародного, всеукраїнського рівнів, науково-методичних та науково-методологічних семінарах, які проводяться в Україні й за кордоном. Так, збільшується кількість публікацій у зарубіжних виданнях та виданнях, що входять до міжнародних баз даних.

Вагомою і значимою є науково-видавнича робота професорсько-викладацького складу кафедри.

З лютого 2015 року в університеті, на кафедрі професійної освіти ФГФ видається збірник наукових праць «Професійна освіта: методологія, теорія та технології», який згідно з Рішенням Атестаційної колегії МОН України від 25 лютого 2016 року внесений до Переліку наукових фахових видань в Україні з педагогічних наук. Збірник містить наукові статті з викладом результатів теоретичних і експериментальних досліджень актуальних проблем професійної освіти в Україні та світі.

Молоді учені, студенти мають можливість презентувати результати наукових студій у збірнику наукових праць «Теоретичні та прикладні аспекти формування компетентності майбутніх фахівців у контексті їхнього професійного розвитку», рекомендований Вченою радою університету. Гол. редактор збірників – доктор педагогічних наук,  професор І.І. Доброскок.

Окремим напрямом наукової роботи викладачів кафедри є реалізація основних напрямків нової європейської стратегії «Європа 2020» та рамкової програми «Горизонт 2020» у рамках діяльності, здійснюваної колективом фінансово-гуманітарного факультету під керівництвом декана, професора Т.М. Боголіб.

Результатом міжнародної співпраці членів кафедри з партнерами з Польщі і Литви є укладання угод про співробітництво в галузі освіти та науки між іноземними вищими навчальними закладами та університетом.

Розширення даної співпраці сприятиме вирішенню питання забезпечення академічної мобільності студентів і викладачів кафедри, організації програм для учасників освітнього процесу вищих навчальних закладів на території України та за її межами з можливістю проведення навчальних занять іноземною мовою, активізує участь викладачів і студентів у міжнародних програмах та проектах. Спільна праця із зарубіжними партнерами спрямована на рецензування наукових статей; наукові видання, організацію і проведення спільних наукових заходів, академічної мобільності студентів та викладачів.

На фото учасники міжнародного семінару: представник спілки вищих навчальних закладів Китаю доктор Ні Вей Юнь. віце президент німецького фонду підтримки будівельної галузі в Україні доктор Торальф Вайзе, народний депутат України Олександр Марченко, завідувач кафедри професійної освіти «ДВНЗ Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», професор Ірина Доброскок, доц. Тетяна Коса , директор ККБАД Булгаков О,М  директор Шауляйської державної колегії (Литва), доктор Наталія Шяджювене (доповідь, м. Київ, травень 2016 р.)

Активізації і налагодженню нових наукових, партнерських зв’язків із провідними вітчизняними й зарубіжними науковими та навчальними установами сприяють проведені кафедрою наукові заходи.

Так, вже традиційним стало проведення конференцій у сучасному, новітньому інформаційному форматі он-лайн спілкування: Всеукраїнська науково-практична Інтернет-конференція «Проблеми загальнокультурного і професійного розвитку особистості майбутнього фахівця в системі неперервної освіти» (2013), Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні проблеми професійної освіти» (2014), Вебінар «Теоретичні та прикладні аспекти формування професійної компетентності майбутніх фахівців у контексті їх професійного розвитку» (грудень, 2014), Міжнародна науково-практична конференція «Професійна освіта в Україні та світі в контексті імплементації Закону України “Про вищу освіту”» (травень 2014, 2015, 2016, 2017 рр.), Всеукраїнський науково-практичний семінар «Зміст і технології навчання у професійній освіті» (2016, 2017).

На фото викладачі кафедри – учасники й організатори першої Всеукраїнської науково-практичної Інтернет-конференції «Проблеми загальнокультурного і професійного розвитку особистості майбутнього фахівця в системі неперервної освіти» (2012/13 н. р.).

Викладачі кафедри – учасники й організатори Міжнародної науково-практичної конференції «Професійна освіта в Україні та світі в контексті імплементації Закону України “Про вищу освіту”» (Переяслав-Хм., 2017 р.).

Викладачі кафедри Доброскок І.І., Козій Т.В., Клюй Л.В., Коса Т.Г., Лукашевич Ю.Л., Різник В.В., Різник Н.А. здійснюють керівництво науковими та прикладними дослідженнями студентів, підготовкою їх до участі у наукових конференціях, усеукраїнських та міжнародних конкурсах студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук, студентських наукових олімпіадах з навчальних дисциплін та спеціальностей.

                                                                           

 «Педагогіка» (Глухів−2015 р.); Гірна Вікторія, Кайденко Анна – 2 місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукоСтуденти кафедри-переможці конкурсів та олімпіад: Карпович Марина − 1 місце у Щорічному Всеросійському Конкурсі Молодих аналітиків у номінації «Аналітичне забезпечення розвитку екологічної культури» у м. Москві ( 2014 р.), II місце у Дванадцятій Міжнародній Олімпіаді з економічних, фінансових дисциплін і питань управління в номінації «Міжнародний туризм» у м. Москві (2015 р.), 1 місце   у Міжнародному конкурсу молодих аналітиків в номінації «Аналітичне забезпечення міжнародного туризму» у м. Москві (2016 р.).; Савчук Марія − 1 місце у Щорічному Міжнародному Конкурсі Молодих аналітиків у номінації «Аналітичне забезпечення рішення глобальних проблем людства»у м. Москві (2014 р.); Пилипчук Інна − 2 місце у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з гендерних досліджень у м. Луганськ (2014 р.);

Пархомук Ліля − 3 місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Видавнича справа та редагування» у м. Львові (2014 р.) – науковий керівник професор Навальна М.І.; Сіцінська Вікторія −3 місце – всеукраїнська олімпіада з навчальної дисципліни «вих робіт у галузі «Педагогічні науки» (Умань – 2016 р.).

Формування нової генерації молодих науковців, залучення студентів до активної участі в наукових проектах з проблем професійного розвитку майбутніх фахівців з вищою освітою, формування їх фахової компетентності з товарознавства, туристичного обслуговування тощо, є одним із головних завдань у роботі наукових гуртків (Доброскок І.І., Барно О.М.), проблемних груп (Різник В.В., Козій Т.В., Клімова А.М.).

Завдяки налагодженим науковцями кафедри партнерським зв’язкам із академічними установами НАПН України: Інститутом педагогіки, Інститутом вищої освіти, Інститутом педагогічної освіти і освіти дорослих, Інститутом проблем виховання, Інститутом психології ім. Г.С.Костюка, Науковою бібліотекою ім. В.О.Сухомлинського, лабораторіями, Інститутом модернізації змісту освіти МОН України, педагогічними ВНЗ України, навчально та науково-практичними центрами професійно-технічної освіти відбувається інтеграція науки і освіти, що сприяє підвищенню кваліфікації, відкриває можливості наукових стажувань для викладачів.

Важливою складовою є профорієнтаційна робота. Дієвим засобом є проведення науково-методичних семінарів кафедри, традиційних «круглих столів» з соціальними партнерами – роботодавцями, педагогами коледжів.

Колектив кафедри професійної освіти підтримує активні ділові зв’язки з навчальними закладами, випускники яких продовжують ступеневу освіту у нашому ВНЗ.

Соціальне партнерство є наразі активною формою співпраці викладачів і студентів кафедри із роботодавцями. У співпраці з державними органами освіти, соціальної політики та соціального захисту, недержавними організаціями здійснюється практика студентів, де студенти мають можливість закріпити, розширити, поглибити та вдосконалити професійні знання й вміння, набуті під час теоретичного навчання.

Виховна робота викладачів спрямована на реалізацію національної концепції навчання й виховання молоді, формування гармонійної особистості

студентів, розвитку їх творчих здібностей, що сприяє збереженню духовних традицій.

 Куратори академічних груп виступають координаторами проектів по дозвіллєвій роботі, що актуалізує завдання соціальної адаптації молоді, посилення впливу освіти на успішність кар’єри і якості життя в цілому.

Традиційно, викладачі кафедри беруть участь у роботі освітянських вітчизняних та міжнародних презентаційних заходів, в організації та проведенні «круглих столів» на виставках «Сучасна освіта», «Інноваційні освітні технології» (Доброскок І.І., Козій Т.В., Різник В.В.).

Власну траєкторію, перспективну стратегію розвитку колектив може вибудовувати, лише оперативно реагуючи на виклики часу. Пріоритетним у роботі кожного члена кафедри має стати збільшення кількості публікацій у періодичних виданнях, які включені до наукометричних баз, зокрема Scopus або Web of Science Core Collection, рекомендованих МОН України; мобільність, участь у міжнародних наукових проектах; проведення навчальних занять іноземною мовою; оволодіння англійською мовою з метою розширення комунікативних можливостей; постійне підвищення фахового рівня шляхом міжнародних стажувань або отримання документа про другу вищу освіту, присудження наукового ступеня доктора наук / доктора філософії або присвоєння вченого звання професора чи доцента.

На фото: декан факультету професор Т.М. Боголіб з учасниками Дня повноліття ФГФ.

Реалізація поставлених завдань дасть можливість науково-педагогічним працівникам кафедри професійної освіти й надалі здійснювати на високому рівні підготовку висококваліфікованих фахівців з вищою освітою, здатних змінювати власну професійну діяльність відповідно до стандартів і вимог на національному, європейському та світовому ринках праці.