Кафедра економіки функціонує у складі фінансово-гуманітарного факультету, акумулює в собі високий науково-педагогічний потенціал університету, є випусковою з підготовки фахівців за першим та другим освітніми рівнями (бакалавр та магістр) галузі знань 05 «Cоціальні та поведінкові науки» зі спеціальності 051 «Економіка».
Місія кафедри полягає в формуванні гармонійно розвиненої особистості – висококваліфікованого економіста, здатного в ринкових умовах приймати обґрунтовані господарські рішення і нести відповідальність за результативність діяльності підприємств, галузей та економіки в цілому. В умовах розвитку зовнішньоекономічних відносин спеціальність 051 «Економіка» є однією з найбільш дохідних, престижних та тією, що користується попитом на ринку праці.
Як самостійна одиниця створена наказом ректора № 119 від 28 вересня 2001 року. Кафедру економіки підприємства у 2001-2004 роках очолював Дем’яненко Сергій Іванович, який народився 6 січня 1959 року в селі Демівщина Кагарлицького району Київської області. У 1980 р. закінчив факультет планування сільського господарства, набувши кваліфікацію економіста. Був консультантом Міжнародної організації праці в Женеві у проекті підготовки викладачів для проведення навчання з питань «Як удосконалити свій бізнес» (Алмата, Казахстан, 1995 р.); науковим консультантом, старшим економістом та керівником економічного відділу Проекту паювання сільськогосподарських земель (консалтингова корпорація «Ронко») агенції США з міжнародного розвитку на 1997-2000 рр. (Київ – Вашингтон); деканом факультету ділового адміністрування Міжнародного науково-технічного університету (1993-1997 рр. Київ).
У 2005-2006 роках кафедру очолював Музиченко Анатолій Степанович який народився 15.01.1946 року в с. Багва Маньківського району Черкаської області. Музиченко А.С. у 1998 році захистив кандидатську дисертацію. З 1999-2000 роки – докторант НДЕІ Міністерства економіки України м. Київ. В 2001 році присуджено науковий ступінь доктора економічних наук зі спеціальності «Організація, управління, планування і регулювання економікою». Музиченко А.С. проводить економічні дослідження в галузі інвестиційної політики в Україні та регіонального інвестування, підготував 15 аспірантів економічного профілю, які успішно захистились.
У 2007-2013 роках завідувачем кафедри економіки підприємства був Галиця Ігор Олександрович, який народився 6 грудня 1964 року в м. Київ. У 1982-1987 рр. – студент Автомобільно-дорожнього інституту в м. Києві. У 1987 р. вступив до аспірантури Інституту економіки НАН України. В 1990 захистив дисертаційне дослідження отримав ступінь кандидата економічних наук, доцента. В 2002 році працював вченим секретарем відділення економіки НАН України та став докторантом провідних наук Інституту економічного прогнозування НАН України.
З 2013 року завідувач кафедри економіки – Мех Олег Андрійович. У 1998 році закінчив Інститут економіки, управління та господарського права, отримав диплом спеціаліста з економіки підприємства. В 2009 р. отримав вчене звання доктор економічних наук, спеціальність 08.00.03 – економіка та управління національним господарством, тема: «Інноваційно-соціальна модель розвитку фармацевтичної галузі України». У 2013 році отримав звання професора кафедри економіки підприємства та економічної теорії.
З 2016 року завідувач кафедри по даний час завідувач кафедри економіки – Ігнатенко Микола Миколайович, доктор економічних наук, професор. Закінчив Херсонський державний аграрний університет, 2008, магістр з обліку і аудиту, Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, 2009, магістр з економіки підприємства. У 2016 році захистив докторську дисертацію зі спеціальності 08.00.04 економіка та управління підприємствами. Тема дисертації: «Формування та розвиток соціальної відповідальності суб’єктів господарювання аграрної сфери економіки: теорія, методологія, практика».
Науково-педагогічний потенціал кафедри економіки нараховує 9 осіб, з них: 2 – доктори економічних наук, професори, 4 – кандидатів економічних наук, доцентів, 1 – кандидат історичних наук, доцент, 2 – старші викладачі.
Спеціальну підготовку фахівців зі спеціальності 051 «Економіка» здійснюють висококваліфіковані викладачі, які підвищують свій професійний рівень виконанням наукових досліджень, результатами яких є вирішення окремих питань у рамках дисертаційних робіт і публікаціях статей у фахових виданнях.
Наукові дослідження здійснюються за таким напрямком: «Розвиток національної економіки в умовах трансформаційних процесів та глобалізацій них змін: тенденції й механізми впливу на проблеми теорії і практики», номер державної реєстрації 0112U005245.
З 2022 року (наказ №220 від 03.10. 2022 р.) на базі кафедри відкрито наукову школу «Підвищення ефективності розвитку національної економіки: соціально- й організаційно-економічні, фінансові, обліково-аналітичні та управлінські аспекти» під керівництвом доктора економічних наук, професора, професор кафедри економіки, заслуженого працівника освіти України – Мармуль Лариси Олександрівни.
Метою кафедральної теми є формування системи знань, які відображають трансформаційні процеси у національній економіці в умовах глобалізації.
Основні завдання:
– встановлення взаємозв’язку між ретроспективними і прогнозними станами національної економіки;
– дослідження факторів, що стимулюють та стримують економічний розвиток країни;
– з’ясування закономірностей функціонування і розвитку підприємства;
– забезпечення формування єдиної термінології, що дозволяє позначити неоднозначність процесів, які протікають в умовах трансформаційних процесів та глобалізаційних змін.
Нині кафедра забезпечує навчальний процес не лише на денній та заочних формах навчання за спеціальністю «Економіка», але й здійснює повний цикл навчання тих, хто здобуває другу вищу освіту за цією спеціальністю. З метою інтенсифікації надання дистанційної навчальної підтримки всім категоріям здобувачів вищої освіти кафедра економіки активно використовує сучасні інформаційні технології, розробляє дистанційні навчальні курси.
Професорсько-викладацький колектив кафедри знаходиться в процесі творчого пошуку в напрямі впровадження в освітній процес інноваційних форм і методів навчання, залучення до читання окремих дисциплін провідних науковців і фахівців-практиків, широкого залучення студентів кафедри до виконання науково-дослідних робіт.
Випускники кафедри економіки можуть працювати в органах державного та корпоративного управління, місцевого самоврядування, їх підрозділах, що займаються питанням виробництва, транспорту, зв’язку, фінансів та інвестицій; експертами із зовнішньоекономічних питань, оглядачами з економічних питань, в організаціях, фірмах, акціонерних та інших типах господарських товариств, спільних, малих підприємств, кооперативних та інших структурах різних форм власності; науково-дослідних інститутах і лабораторіях; консультаційних закладах, які займаються проблемами виробничої сфери; центрах, які вирішують проблеми виробничої сфери; в системі підготовки і підвищення кваліфікації кадрів.
Викладачі кафедри Ігнатенко М.М., Мармуль Л.О., Костик Є.П., Леваєва Л.Ю., Паламарчук О.М., Кучеренко С.Ю., Тірбах Л.В., Овсієнко А.М., Семененко О.Г. є провідними фахівцями у сфері економіки та підприємництва, регіональної економіки, авторами підручників та навчальних посібників, монографій та наукових публікацій в зарубіжних виданнях і журналах, що входять до міжнародних інформаційних та наукометричних баз даних.
Викладачі кафедри мають значний досвід роботи на провідних підприємствах регіону, досвід роботи із студентами, що гарантує високий професіоналізм у роботі, сприяє формуванню творчого настрою в колективі. Творчий потенціал викладачів реалізується в процесі якісного проведення навчальних занять, при підготовці навчально-методичного їх забезпечення.
Викладачі кафедри беруть активну участь у міжнародній співпраці з колегами з Болгарії, Латвії, Литви, Молдови, Польщі, а також співпрацюють із вітчизняними науковими та громадськими організаціями. Наукові інститути стали для викладачів кафедри і хорошим джерелом для поглиблення та оновлення знань, і місцем для проходження стажування та підвищення кваліфікації, і центрами участі на круглих столах, конференціях, презентаціях наукових інновацій. Щороку викладачі кафедри активно приймають участь в діяльності Всеукраїнських виставок − «Інноваційні освітні технології» та Міжнародних освітянських виставок – «Сучасна освіта», «Інноватика в сучасній освіті» де постійно проводять «круглі столи», дискусії.
Активною є участь викладачів кафедри в проведенні Міжнародної науково-практичної конференції «Умови економічного росту в країнах з ринковою економікою». В 2024 році така конференція буде проводиться вже в сімнадцятий раз. Традиційно в конференції беруть участь представники ряду українських вузів, а також науковці з Болгарії, Латвії, Литви, Молдови, Польщі. За результатами конференції видається збірник із матеріалами доповідей, а також випуски наукового журналу «Економічний вісник університету», незмінним відповідальним секретарем якого є кандидат економічних наук Кучеренко С.Ю.
Викладачі факультету постійно рецензують наукові видання, беруть участь в атестації наукових кадрів (відгуки на автореферати дисертацій, опонування на захистах дисертацій тощо), вони також є членами редколегій низки фахових наукових видань України та Європейського Союзу.
Вагомими для наукової роботи були й стажування викладачів за кордоном та в Україні. Результати досягнень підтверджують дипломи та сертифікати про участь у них.
Про високий рівень викладацького потенціалу свідчить також той факт, що викладачі кафедри затверджені до складу галузевих конкурсних комісій ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямами «Економіка підприємства та управління виробництвом», «Економіка природокористування і охорона навколишнього середовища», «Менеджмент». Студенти кафедри економіки щороку здобувають призові місця на Всеукраїнському та Міжнародному конкурсах студентських наукових робіт та відрізняються високим рівнем теоретичних і практичних фахових знань.
Перспективами подальших досліджень кафедри є:
- розробка можливих сценаріїв інноваційного розвитку підприємств; сприяння доступу підприємств до інноваційних продуктів (провайдинг інновацій); використання результатів інновацій для створення „проривних” продуктів та послуг;
- обґрунтування оптимального співвідношення між виробничими та трансакційними витратами; розробка заходів мінімізації витрат; розробка методики розрахунку тарифів та розцінок на інноваційну продукцію;
- регулювання цін на продукцію природних монополістів; розробка організаційно-економічних механізмів функціонування природних монополій; регулювання якості продукції підприємств – природних монополістів;
- дослідження механізмів управління інвестиційними проектами; розробка оптимізаційних моделей управління матеріально-технічними та фінансовими ресурсами проекту; управління ефективністю інвестиційних проектів;
- обґрунтування інноваційно-інвестиційної привабливості підприємств, регіону.
Результати наукових досліджень кафедри відображені у десятках наукових статей, монографій та захищених кандидатських дисертацій.